E un forum pt cei care vor sa zambeasca chiar daca le vine sa planga.... E un forum unde se vor putea descarca emotional, unde isi vor putea lasa imaginatia sa zboare..... E un forum care este "ridicat"pe baza devizei: Rad cand imi vine sa plang

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Îndragotită de un masai

In jos 
AutorMesaj
Kyaku

Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 23
Localizare : Giurgiu

MesajSubiect: Îndragotită de un masai   Sam Apr 03, 2010 10:14 pm

Îndrăgostită de un masai este o carte fascinată, în care diferenţele culturale sunt clar prezentate.
Este vorba despre o albă ce ajunge în Africa, în vacanţă cu prietenul său. Acolo, ea întâlneşte un masai. Este dragoste la prima vedere. Ea ajunge să renunţe la prietenul său, la afacerea profitabilă ce o avea în Germania. Renunţă la lux, bani, totul, pentru a rămâne cu dragostea sa, Lketinga. Cu toate acestea, a trecut prin multe chinuri, a avut multe de îndurat, condiţiile mizerabile. În plus daca relaţiile între cei de aceeaşi cultură cu greu mai rezistă, da' una între o albă şi un masai.
Sacrificiile pe care Corinne le face pentru dragoste sunt exagerate, este de admirat hotărârea de care dă dovadă faptul că se descurcă în orice situaţie.
Autoarea foloseşte un limbaj simplu, plastic, puţin iritand uneori. Corinne m-a fascinat pentru că a reuşit să facă faţă barierelor culturale, ale comunicării şi a unei gelozii profunde. Lkentinga o iubea, însă cartea ne arată cum albii şi masaii percep termenul de “dragoste”. M-a deranjat discriminarea femeii în faţa bărbatului, însă ea nu a acceptat să se claseze mai jos decât soţul său.
Aş dori să precizez că toate faptele din carte sunt reale. Autoarea este însăşi personajul principal care a trecut prin toate acestea.
Vă recomand cu căldura această carte. Veţi fi uimiţi de cât de diferit percep masaii dragostea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Smile:)
Admin

Data de inscriere : 27/03/2010
Varsta : 22
Localizare : Oradea,Bihor

MesajSubiect: Re: Îndragotită de un masai   Sam Apr 03, 2010 10:25 pm

Mi se pare cu adevarat o idee geniala. As fi foarte curioasa sa citesc aceasta carte si cred ac o data ce as incepe-o n-as mai lasa-o din mana.Cred ca este o poveste ce impresioneaza foarte mult.....Granitele culturare sunt uneori foarte greu de trecut si mai ales renuntarea la comfort, bani o viata normala.Cred ca de curand ma voi apuca sa o citesc. Mi se pare interesanta si captivanta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mysmileismymake-up.forumz.ro

Îndragotită de un masai
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Smile:) :: Biblioteca :: Carti de dragoste-
Mergi direct la: