E un forum pt cei care vor sa zambeasca chiar daca le vine sa planga.... E un forum unde se vor putea descarca emotional, unde isi vor putea lasa imaginatia sa zboare..... E un forum care este "ridicat"pe baza devizei: Rad cand imi vine sa plang

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cu ce personaj literar te indentifici??

In jos 
AutorMesaj
Smile:)
Admin

Data de inscriere : 27/03/2010
Varsta : 22
Localizare : Oradea,Bihor

MesajSubiect: Cu ce personaj literar te indentifici??   Dum Apr 04, 2010 2:19 pm

http://www.kudika.ro/quiz/7749

Cred ca asta va placea la mai multa lume. L-am facut acum doua saptamani si mi-a iesit Anna Karenia.
Criticata adesea pentru infidelitatea ei, Anna Karenina, eroina personajului omonim de Lev Tolstoi, e totodata intruchiparea femeii care isi asculta inima chiar daca asta duce, in final, la distrugerea ei. Vazuta ca un personaj negativ prin excelenta, Tolstoi reuseste sa o umanizeze. Anna e cea care are curajul sa se lase condusa de pasiune intr-o societate in care pasiunea nu intra in fisa postului de femeie.
Tanara si fermecatoarea Anna, casatorita cu batranul si respectabilul Alexandovici Karenin (casatorie aranjata, ca multe altele din acea vreme) se razvrateste. Se indragosteste de un ofiter indraznet, contele Vronski, pentru care isi abandoneaza, in cele din urma sotul si copilul. Nu o sperie stigmatul social insa isi da seama ca alegand iubirea pentru conte renunta la ce are ea mai drag pe lume, fiul ei. Renunta la tot pentru iubire, insa constata ca relatia cu Vronski nu e ceea ce credea. Nu poate fi fericita fara fiul ei, singurul lucru din univers care ii apartine cu adevarat.
Povestea Annei Karenina ne sperie si ne intristeaza. Vrem sa o judecam aspru insa cumva ii intelegem motivele. Anna a ales sa renunte la tot: statut social, avere chiar si propriul copil pentru fericire. A avut un curaj nebunesc si a costat-o pe masura. Drama Annei se incheie pe sinele de cale ferata, sub rotile trenului. Aceasta se sinucide; stie ca nu mai e cale de intoarcere iar viitorul nu ii rezerva nimic bun.
"Toate familiile fericite seamănă între ele, fiecare familie nefericită este nefericită în felul ei” ne mai invata pe un ton ironic Tolstoi. Exista numeroase povesti ale unor sotii nefericite ce cauta iubirea in afara cuplului iar dintre acestea se remarca Madame Bovary, romanul lui Gustave Flaubert, si Lady Chatterley, scris de D. H. Lawrence.

Dansez cu o sticla goala si cu o poza veche
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif?o=4
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mysmileismymake-up.forumz.ro
Elyza

Data de inscriere : 03/04/2010
Localizare : targu jiu

MesajSubiect: cu ce personaj literar te identifici??   Dum Apr 04, 2010 2:44 pm

Rezultatele testului:

Criticata adesea pentru infidelitatea ei, Anna Karenina, eroina personajului omonim de Lev Tolstoi, e totodata intruchiparea femeii care isi asculta inima chiar daca asta duce, in final, la distrugerea ei. Vazuta ca un personaj negativ prin excelenta,... Shocked
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Chocolate

Data de inscriere : 03/04/2010
Localizare : Targu Jiu

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   Dum Apr 04, 2010 7:09 pm

Isabel Archer e personajul feminin pe care se centreaza romanul lui Henry James, Portretul unei Doamne . Isabel e idealista, naturala, inteligenta si hotarata sa isi apere liberate cu ori pret, in contextul unei lumi ce neaga femeilor dreptul
Sus In jos
Chezz

Localizare : Oradea...du'h !

MesajSubiect: LOL   Dum Apr 04, 2010 7:57 pm

Scarlett e personajul principal al romanului Pe aripile vantului scris de Margaret Mitchell. Desi ne apare drept egoista, alintata si cu nasul pe sus nu putem sa nu o iubim pe Scarlett (chiar si in timp ce o criticam). Frumoasa sudista pare sa... Nici nu am auzit de ea =))Smile)

Chezz
Sus In jos
Smile:)
Admin

Localizare : Oradea,Bihor

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   Dum Apr 04, 2010 8:54 pm

Okm tot am vrut sa citesc romanul Pe aripile vantului si cred ca imi place eroina....Dupa parerea mea, ti se potriveste, Ioana. Iar cat despre tine sys...n-am azuit de personaj dar sunt sigura ca voi citi romanul...asa de curiozitate.

Dansez cu o sticla goala si cu o poza veche
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif?o=4
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mysmileismymake-up.forumz.ro
Kyaku

Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 24
Localizare : Giurgiu

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   Mar Apr 06, 2010 2:56 pm

Jane Eyre, personajul principal al romanului omonim scris de Charlotte Bronte, reprezinta femeie rupta intre dorinta si ratiune. Jane nu ne atrage atentia prin aspectul fizic ci prin felul ei de a fi. Simpla, desteapta, puternica si blanda, Jane este totodata romantica pana in adancul sufletului. De unde si dilema intregii ei existente: sa se lase dusa de val si sa accepte statutul de amanta a fascinantului lord Edward Rochester sau sa-si asculte ratiunea si sa ramana fidela propriului caracter?
Jane Eyre e acel tip de persoana care ia intotdeauna deciziile corecte chiar si atunci cand persoana cea mai putin avantajata este chiar ea. Nu concepe sa raneasca intentionat oamenii din jurul ei deoarece stie ce inseamna sa fii neindreptatit, a simtit-o pe propria piele. Mai mult decat atat, Jane iubeste oamenii si crede in ei chiar daca soarta nu a fost tocmai blanda cu ea. A avut o copilarie nefericita intr-un orfelinat si a fost intotdeauna nevoita sa munceasca din greu pentru fiecare mic lucru. Si chiar si atunci i s-au bete in roata din pura rautate.
Ne place Jane Eyre pentru ca e caracterizata de o verticalitate de invidiat. Jane are acel caracter la care cel mai adesea aspiram fara a reusi sa-l atingem in totalitate. Insa povestea ei ne afecteaza mai profund de atat. Ii intelegem zbuciumul sufletesc, durerea dar si dorinta de iubire si de fericire. In final ne bucuram sa aflam ca descopera fericirea mult dorita, chiar si atunci cand nu e tocmai asa cum credeam.
In aceeasi linie, desi cu povesti diferite, se inscriu si unele pesonaje feminine din cartile scriitoarei Jane Austen, Mandrie si Prejudecata fiind reprezentativa in acest sens.

Ei bine.. în mare parte mi se potriveşte personajul. Chiar am de gând să citesc cartea.
Sus In jos
xXLemonChoco

Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 23
Localizare : Tg-Jiu

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   Vin Apr 09, 2010 10:11 pm

Jane Eyre, personajul principal al romanului omonim scris de Charlotte Bronte, reprezinta femeie rupta intre dorinta si ratiune. Jane nu ne atrage atentia prin aspectul fizic ci prin felul ei de a fi. Simpla, desteapta, puternica si blanda, Jane este...

nice... noroc ca am citit mai sus totul ca eu nu pot Smile)
si e chiar nice :-?
Sus In jos
BlueRose

Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   Lun Aug 23, 2010 1:04 pm

Isabel Archer e personajul feminin pe care se centreaza romanul lui Henry James, Portretul unei Doamne . Isabel e idealista, naturala, inteligenta si hotarata sa isi apere liberate cu ori pret, in contextul unei lumi ce neaga femeilor dreptul la... (Pentru a afla raspunsul complet trebuie sa fii inregistrata pe Kudika.ro.

Chezz, eu am auzit de, iar cartea "Pe aripile vantului" e interesanta...si lunga, dar merita citita.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cu ce personaj literar te indentifici??   

Sus In jos

Cu ce personaj literar te indentifici??
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Smile:) :: Cafenea :: Quizz-uri-
Mergi direct la: